close
تبلیغات در اینترنت
وبلاگicon
پایگاه فرهنگے مادحان
.:توجه:کاربر گرامی لطفا سایت مارا با مرور گر های پیشنهادی (اپرا،گوگل کروم و فایر فاکس)باز کنید زیرا با مرور گر های دیگر نظیر اینترنت اکسپلورر قالب سایت به خوبی اجرا نمی گردد.باتشکر مدیریت سایت:.
ورود اعضای سایت
نام کاربری :
رمز عبور :

آمار سایت
» آمار کاربران
» افراد آنلاین : 1
» اعضای آنلاین : 0
» تعداد اعضا : 19

» عضو شوید
» ارسال کلمه عبور


» آمار مطالب
» کل مطالب : 74

» آمار بازدید
» بازدید امروز : 50 نفر
» باردید دیروز : 947 نفر
» ورودی امروز گوگل : 0
» ورودی گوگل دیروز : 7
» بازدید هفته : 997 نفر
» بازدید ماه : 1,850 نفر
» بازدید سال : 46,074 نفر
» بازدید کلی : 214,477 نفر
» تاریخ : سه شنبه 21 آبان 1398
مرور گر پیشنهادی ما
google-chrome google-chrome
رمزینه
مطالب اخیر وبگاه
مطالب اخیر انجمن

خصوصیت های اخلاقی یک مداح
در این قسمت به پاره ای از خصوصیات پیرامون داشتن صفات و خصایص نیکوی یک مداح اهل بیت به شرح ذیل اشاره می نماییم .
1 . معتقد به اصول و قواعد اسلامی باشد
2 . نماز اول وقت را به هر کاری مقدم دارد.
3 . اهل بکاء و گریه برای اهل بیت علیه السلام و توبه و انابه به درگاه خداوند متعال باشد .
4 . با قران کتاب خدا مانوس بوده و نسبت به معانی آیات آن تدبر داشته باشد.
5 . از حسادت ، غرور ، تکبر و ریا و خود پسندی به دور باشد.
6 . از غیبت و تهمت دوری گزیند.
7 . از حرف های لغو و بیهوده دوری گزیند.
8 . با خواندن دعاها و اذکار معروفه جهت ارتقاء و تهذیب نفس و قربه الی الله مانوس باشد.
9 . در مجالس دعا و روضه خوانی برای تهذیب خود شرکت نماید.
10 . از دروغ به شدت دوری نماید.
11 . چشمان خود را از گناه و حرام دور سازد.
12 . در مجالس لهو و لعب و گناه شرکت نکند.
13. با افراد صالح و درستکار رفت و آمد نماید.
14 . احترام به پدر و مادر و خانواده و بزرگترها را واجب بداند.
15 . دارای صبر و بردباری در برابر مشکلات باشد.
16 . به رضای خداوند در همه امور راضی باشد.
17 . اهل مطالعه و تحقیق باشد.
18 . اهل ورزش و شادی های مطلوب باشد.
19 . صله رحم را فراموش ننماید.
20 . با ظاهری مناسب در شان مداح اهل بیت در جامعه رفت و آمد نماید.
21 . از تجملات دوری کند.
22. مداحی را شغل و وسیله در آمد و اعتبار قرار ندهد.
23 . در راه رفتن خضوع و خشوع و ادب داشته باشد.
24 . برنامه ریزی در زندگی و همه امور داشته باشد.
25 . در همه امور فعالیت هایش صالح و هدفمند باشد.
26 . در علوم مختلف اهل مطالعه و پیشرفت باشد.
27 . مشکلات زندگی را با تامل و توکل بر خدا و تلاش و کوشش سهل و آسان سازد.
28 . عزت و ذلت را فقط از جانب خدا بداند.
29 . به خاطر امور دنیوی تملق و چاپلوسی ننماید.
30 . صداقت و راستی را پیشه کار های خود سازد.
31 . تا از چیزی اطلاع کافی ندارد حرفی نزند و در مورد دیگران قضاوت نابجا نکند.
و بسیاری دیگر از صفت های دیگر که انسان را به مبدا اصلی ذات اقدس الهی نزدیک می سازد.


شروع کار مداحي
چنان که براي همه معين و مبرهن است ، گام اول براي انجام هر کاري پشتکار و علاقه وافر نسبت به آن مي باشد ، اگر کسي عشق به انجام کاري داشته باشد ، طبيعي است که همه سختي هاي آن را بر خود هموار مي سازد و بدون هيچ گونه ملالي از شکست ، با عبرت گرفتن از آن ، مجددا کار خود را شروع مي کند و حتي باعث پيشرفت او نيز مي شود .
نکته سنجي مي گفت ، اديسون هزار لامپ را سوزاند تا توانست يک لامپ را روشن کند . غرض اينکه علاقه باعث پيشرفت بلکه قدم نخست مي باشد و انسان بايد خود را به آب و آتش بزند تا بيامورد و از هيچ کوششي فروگذار ننمايد که گفته اند :
در شط حادثات برون آي از لباس
کاول برهنگي است که در شرط شناوريست
اما در مداحي به علاقه اي دو چندان نسبت به کار هاي ديگر احتياج هست تا بعد از گذشت مدتي بشود به کسي گفت مداح
چون علاوه بر اينکه مداحي يک کار جسمي و فيزيکي است ، يک کار معنوي شگرف نيز هست که با دل هاي مردم سر و کار دارد ، نه صرف يک هنرنمايي و به نمايش گذاشتن قابليت هاي حنجره . اگر چه با کمال تاسف ، بعضا ديده مي شود که مداحي تبديل به هنرنمايي و چه چه و آواز گرديده است. اما بسيار ناچيز است که اگر ناديده شمرده شود بهتر است . با مداحي و ذاکري اهل بيت عليهم السلام بايد معامله يک کار عميق عرفاني و معنوي در راه سير و سلوک و رسيدن به رضايت خداوند و اهل بيت اطهار عليهم السلام بشود . همچنان که پيرمراد ، حضرت آيت الله بهجت ( رحمت الله ) در سخني که با جمعي از مداحان و ذاکران طراز اول تهران داشتند در مورد مداحي فرمودند : اگر يکي از اينها ( خواندن ها ) قبول شود شما را به عرش مي برد پس نبايد آن را دست کم گرفت.


گام اول
بعد از اين توصيفات بايد عرض کنيم که شروع اين کار احتياج به جرات و اعتماد به نفس زيادي دارد . در بدو امر امکان دارد شخص روي خواندن و يا شايد حتي حرف زدن در جمع را نداشته باشد. پس بايد ابتدا با تکيه بر اعتماد به نفس در جمع ، حاضر شود و با کنار گذاشتن ترس به خود جرات اظهار در جمع بدهد . چه آنکه کم رويي و خجالت کشيدن حتي براي غير خواننده هم مشکل ساز بوده و باعث و باني خيلي از خفقان زدگي ها ، واپس زدگي ها و گوشه گيري ها مي شود و به نظر انجام هر کاري فصلي دارد و در يک مقطع خاصي از عمر انسان بايد انجام شود که اگر فصل آن بگذرد ، انجام آن بسي صعب تر و مشکل تر خواهد شد . فصل اين گونه فعاليت ها نيز دوران نوجواني و قبل از اينکه شخصي به طور مستقل جذب جامعه شود ، مي باشد.
به هر حال تا وقتي که شخص اين روحيه را پيدا نکند و نتواند تفکر و انديشه خود را در جمع به نمايش بگذارد ، صداي خود را نيز نخواهد توانست . در اين کار به هر دوي اين توانايي ها احتياج است . چون ما بر اين باوريم که يک مداح بايد در درجه اول بتواند خوب سخن بگويد و افکار خود را همراه با خواندن در مجلس و صحبت کردن بجا ، پياده کند .
بنابراين بايد با برنامه ريزي و کار حساب شده ، ترس و اضطراب را از خود دور نمايد که راه هاي مختلفي براي مبتدي دارد . شخص مبتدي که هنوز جرات خواندن را ندارد مي تواند از کار هاي کوچکتري ( از نظر خوانندگي ) مدد گيرد مثل اذان گفتن در مسجد وقتي که هنوز خيلي شلوغ نشده است ، يا گفتن تکبيره الاحرام نماز ، يا گفتن جلسه براي گرفتن ذکر صلوات از جمع ، يا حتي صحبت کردن و خواندن در اتاق خالي با اين تصور که در جمع صحبت مي کند و يا خواندن زيارت عاشورا براي خود يا براي يک نفر و ...
اما اگر شخصي صداي نسبتا خوبي دارد ، يا حداقل به نظر خودش صداي قابل تحملي دارد و فقط مي خواهد روي خواندن در مجلس پيدا کند ، مي تواند در برنامه هاي هيئت هاي کوچک شرکت نمايد و يک گوشه از کار را عهده دار شود . اما بايد به خاطر داشت که بلند پروازي خوب است ولي نبايد در آن افراط شود ، طوري که خداي نکرده وهن به مجلس اهل بيت عليهم السلام گردد. اگکر شخص مطمئن است که مي تواند از عهده آن بر آيد ، آن را تقبل نمايد و الا بايد بر گردد به پلسه قبلي و در فرصتي مناسب تر و با آمادگي بيشتر به نقش آفريني در جمع بپردازد . چرا که تمرينات شخصي يک نفر ، نبايد شانيت مجلس اهل بيت عليهم السلام را پايين آورد ، بلکه هر گاه بعد از مدتي تمرين کردن ، واقعا توان اجراي يک برنامه کوتاه پنج دقيقه اي در حاشيه را در خود ديد آنگاه مبادرت به آن ورزد. به دليل اينکه اين کار هاي صرفا براي ريختن ترس طرف مي باشد که بنا به فرموده حضرت امير المومنين (ع) اگر از چيزي ترسيديد خود را در آن بيافکنيد زيرا آسيبي که از فرار کردن از ان به شما مي رسد بيشتر از خود آن است .
البته هنوز هم براي يک مبتدي که به حالت نسبتا خوبي از نظر اعتماد به نفس و جرات خواندن رسيده است ، خواندن در مجلس توصيه نمي شود . بايد توجه داشت که اين مراحل بايد به تدريج و پله پله طي شوند و هر کاري را که در وقت خودش انجام دهد و براي اينکه مبتدي يک برنامه کوتاه اجرا کند ، اولا بايد زير نظر يک استاد با تجربه کار کنيد تا مدت و زمان اجراي برنامه اش را به او گوشزد نمايد ثانيا به اندازه کافي همان برنامه کوتاه را تمرين کرده و به خوبي مسلط باشد. بايد حداقل شش ماه تا يک سال ، زيارت عاشورا يا دعاي توسل در يک جمع کوچک مثل مسجد محل خوانده باشد تا بتواند در هيئت بخواند.


تمرين
مهم ترين فصل مداحي تمرين است زيرا بر تجربه مي افزايد و تجربه باعث کاهش اشتباهات و پيشرفت در هر زمينه اي مي شود . مبتدي به هيچ وجه نبايد تمرينات خود را قطع کند. اولين و بهترين تمرين براي شخص مبتدي ، شرکت در مجالس مذهبي است زيرا اولا از فيض معنوي آن براي صفا پيدا کردن روح بهره مند مي شود ، ثانيا با فنون مجلس داري آشنا شده و ثالثا  خود را در مجلس محک مي زند و پيشرفت ها و عقب ماندگي هاي خود را در خوانندگي به چشم خود مي بيند تا بعدا بيشتر روي آنها کار کند .
به عنوان مثال کسي که مي خواهد خواندن واحد را ياد بگيرد بايد خودش هم ايستاده و با نوحه واحد مداح ديگر سينه زده باشد تا به قول معروف چم و خم کار ، خوب دستش بيايد . يک مداح نو آموز براي بهتر اجرا کردن برنامه خود ، بايد در مجالس بزرگتر شرکت کند و بر اندوخته هاي خود بيافزايد و بداند که يک مداح خوب ، در ابتدا يک مستمع خوب بوده است که حالا به اين خوبي مستمع خود را مي شناسد و مي تواند روي او کار کند.


نوار گوش دادن
از انجايي که شرکت در همه مجالس و محافل براي شخص مقدور نيست ، دومين تمرين مهم براي مبتدي نوار گوش کردن مي باشد . اين کار سه حسن دارد اول اينکه توانسته يک مجلس خوب را مورد بررسي قرار دهد دوم آنکه مي تواند چند بار آن را گوش کرده و براي خود تجزيه و تحليل نمايد ، سوم آنکه مي تواند از نوار به عنوان يک منبع مباني ، شعر ، نوحه و ... استفاده کند .
لازم به ذکر است که نوآموز بايد در ابتداي راه مقلد صرف باشد د از خود هيچ گونه ابتکاري به خرج ندهد . اوبايد نگاه کند که به خواندن کدام يک از اساتيد مداحي بيشتر علاقه دارد و از همان تقليد کند . به اين نحو که بعد از مدتي که روي صداي خود و اعتماد به نفس ، کار کرد ، يک نوار را انتخاب نموده و يک قسمت آن را بر مي گزيند تا از آن به عنوان برنامه کوتاه خود در مجلس استفاده کند . ابتدا قسمت برگزيده نوار را چند بار خوب گوش مي کند به طوري که کاملا وقف و ابتداها ، تحرير زدن ها ، مکث ها و کشيدن ها را حفظ شود و بعد از ان شروع مي کند به خواندن همراه نوار . اين کار را نيز بايد چند مرتبه انجام دهد تا سرعت و ريتم اداي کلمات هم دستش بيايد . وقتي توانست ، همزمان با نوار بخواند ، صداي نوار را کم کرده و خود به تنهايي مي خواند و در حين خواندن خود ، صداي نوار را زير مي کند که از نوار جلوتر يا عقبتر نيافتد و اين کار را انقدر تکرار مي کند تا دقيقا مثل نوار اجرا کند. اندکي نيز تمرين را بدون نوار انجام بدهد تا کاملا خواندن او مثل نوار شود.
البته ناگفته نماند ، صدايي که از نوار بر مي خيزد ناشي از يک حنجره بسيار قوي و آماده است ، اما شما هنوز در ابتداي راه هستيد و طبيعي است که قدرت خواندن با همان کيفيت بالا که در نوار است را نداريد اما جاي نگراني نيست چون که بسيار سفر بايد تا پخته شود خامي و در ابتداي کار همين براي شما کافي است . اما در انتخاب نوار توجه به اين نکات الزامي است.
سعي کنيد انتخاب نوار توسط يک استاد با تجربه باشد که با صداي شما آشنايي دارد
حتي المقدور بايد نوار کسي باشد که به خواندن او علاقه داريد ، چون علاقه ، در يادگيري نقش بسيار مهمي دارد اما اگر استادتان نوار ديگري را به شما توصيه کرد و شما علاقه زيادي به صداي آن خواننده نداشتيد ، باز هم جاي نگراني نيست ، زيرا فعلا شما براي تمرين از آن نوار استفاده مي کنيد و اگر علاقه نداشتيد بعدا مي توانيد سبک خواندن خود را تغيير دهيد.
سعي کنيد تا جايي که امکان دارد آن نوار کمياب باشد تا همگان آن را نشنيده باشند که براي تقليد مناسبتر است و در مجلس با خيال راحت تري مي توانيد آن را پياده نماييد.


استاد ديدن
اگر انسان بخواهد در فني مهارت پيدا کند ، گريزي جر بهره مندي از استاد ندارد . زيرا انسان هر قدر هم در کاري خبره شود باز هم تجربه يک پيشکسوت به درد او مي خورد و مي تواند راهنماي کارش باشد.
بسياري از ذاکران عزيز هستند که کار خود را فقط با نوار پيش برده اند اما به اين مسئله اقرار دارند که اگر استاد مي ديدند پيشرفتشان چشمگير تر بود ، زير استاد تمام مراحلي را که يک نو آموز طي مي کند را گذرانده است و از احتياجات و نياز هاي فعلي او با اطلاع مي باشد و مي تواند به او در نقاط قوت نيرو بدهد و ضعف ها و نارسايي هاي او را گوشزد نمايد. اما از بدو امر سراغ استاد رفتن ، صحيح نمي باشد زيرا شخص بايد به يک حد مطلوب برسد سپس نزد استاد برود تا هم پيشرفت خودش بهتر شود و هم وقت اساتيد را ضايع نکند. اگر کسي بعد از مدتي تمرين و ممارست ، براي ادامه کار سراغ استاد برود ، برايش فايده بيشتري خواهد داشت . کسي که هنوز موقع خواندن دست و پايش مي لرزد و صدايش کامل از حنجره بيرون نمي آيد ، استاد براي او نمي تواند کاري بکند .
بهتر است حدود يکسال به همين تمريناتي که گفته شد و در بخش صداسازي نيز آمد بپردازد و سپس با دستي پر به شاگردي استادي در آيد تا دستش باز شود و بتواند از او کار بخواهد و او هم توانايي انجام آن را داشته باشد.
بهترين شکل اين مرحله آن است که بعد از مدتي تمرين که به فراخور استعداد و تمرين و پشتکار افراد تفاوت مي کند شخص مبتدي همراه استاد خود به مجالس و محافل مذهبي رفته و هر جا که استاد گفت برنامه کوتاه خود را ارائه دهد. مبتدي نيز بايد عزم خود را جزم نمياد و هر توصيه اي که استادش به او مي کند ، با جان و دل انجام دهد . حتي اگر بسيار سخت باشد. اين کار سبب پيشرفت خود و دلگرمي استاد به شخص مبتدي شده و باعث مي شود که فنون را بهتر و بيشتر به او بياموزد.


نکته بسيار مهم
در قسمت قبل گفتيم که چگونه مبتدي يک برنامه کوتاه را از روي يک نوار تقليد کند و آن را در مجلس پياده نمايد. نکته بسيار مهم اين است که برنامه کوتاهي که از روي نوار تقليد شده ، کجاي مجلس خوانده شود که تشخيص آن به ندرت از طرف مبتدي درست از آب در مي آيد و بايد حتما با صلاح ديد استاد باشد . چون آن مجلسي که در نوار اجرا شده با آن که شخص مبتدي مي خواهد پياده کند ، بسيار فرق دارد زير خواننده نوار يک خواننده تواناست و به فراخور مجلس خود ، شعر را تحويل مستمع مي دهد و مجلس را اداره مي کند.
همچنين آن مجلس بسيار بزرگتر از مجلس شماست و امکان دارد اين کليشه کاري شما در اين مجلس کوچک ، جواب ندهد . اگر قرار است شعري در ده مجلس خوانده شود ، ده بار نيز بايد خواندن ان به تناسب مجلس تغيير کند. اما معمولا شخص مبتدي دوست دارد شعري که مي خواند ، فورا روي مستمع تاثير بگذارد و او را منقلب کند و به همين خاطر سراغ تقليد از نوارهاي پرشور و التهاب و قسمت هاي پرسوز و گذار آن مي رود اما به محض خواندن آن در مجلس کوچک ، فرد مي بيند که نتيجه اي که در نوار بود ، اينجا به عمل نيامد.
دليل آن بسيار واضح و روشن است زيرا شما فقط آن را پياده کرده و تقليد نموده اميد اما نه شما به مهارت خواننده نوار هستيد ، نه مجلس شما به خوبي و آمادگي آن مجلس از مستمعين است و نه از شما آن گونه خواندن را به عنوان يک مبتدي مي پذيرند. پس انتظار نداشته باشيد مجلس شما هم مثل آن نوار بشود .
ثانيا در انتخاب قطعه مورد نظر نوار هم بايد بسيار دقت کرد ، اين قطعه تقليدي به هيچ وجه نبايد روضه باشد چه انکه روضه خواني مقوله اي بسيار مهم است که مرحوم حاج ملا حسين مولوي ، استاد بزرگ مداحي ، مبتدي ها و خيلي از با تجربه ها را از آن منع مي کردند و مي فرمودند که اگر بتوان مجلس را با شعر اداره کرد بهتر مي باشد و قداست و حرمت آن روضه حفظ مي شود زير همان طور که گفتيم شخص مبتدي اگر استاد نديده باشد ، يک نوع حرص و ولعي به خواندن و اشک گرفتن دارد که بايد مهار شود.
همچنين قطعه اي که انتخاب مي کنيد حتي المقدور شور هاي سنگين نيز نباشد زيرا در مجالس کوچک ، دادن اين ذکر ها درست نيست و باعث نامنظم شدن شور مي شود و نيز انتخاب نوحه و واحد سنگين خواندن هم صحيح نمي باشد چون اينها مهارت خاصي مي خواهد که با تغيير مجلس و مستمع تفاوت مي کند.
بهترين قطعه اي که مي توانيد از نوار برگزينيد قسمت هايي است که خواننده نوار آن را در ابتداي نوار با آرامش در سکوت مجلس و پرده هاي پايين مي خواند .
البته بايد مداح بهتري کنار شما باشد که به محض نا منظم شدن مجلس توانايي جمع کردن آن را داشته باشد که موجب به هم خوردن مجلس و سر افکندگي شما نشود.
خلاصه مطلب اينکه تا چهار پنج سال اول ، شخص مبتدي است و نبايد از استاد جدا شده و شاگرد صرف محسوب مي شود. بايد بي چون و چرا توصيه هاي استاد رو گوش کند و در تمام اين مدت از نوار گوش کردن و شرکت در محافل غافل نشود . به قول يکي از ذاکران طراز اول تهران مداحي صد فن دارد که خواندن يکي از آنهاست و بايد تمامي اين فنون با گذشت زمان فرا گرفته شود.

راهنمايي
به توصيه يکي از اساتيد بزرگوار تمرين صرف سودي ندارد و شخص بايد اين تمرينات و توصيه ها را در خواندن اگر چه براي يک نفر به کار بندد که خواندن هفته اي يک مرتبه براي شخص مبتدي الزامي استمنبع


 

 


 


(ما را از نظرات خود بهره مند سازید)

تعداد بازديد : 363
نویسنده : منتظر المهدی در چهارشنبه 03 ارديبهشت 1393 | نظرات()

Web Template By : Samentheme.ir

خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
پیوندهای وبگاه
لوگوی شما