close
تبلیغات در اینترنت
وبلاگicon
پایگاه فرهنگے مادحان
.:توجه:کاربر گرامی لطفا سایت مارا با مرور گر های پیشنهادی (اپرا،گوگل کروم و فایر فاکس)باز کنید زیرا با مرور گر های دیگر نظیر اینترنت اکسپلورر قالب سایت به خوبی اجرا نمی گردد.باتشکر مدیریت سایت:.
ورود اعضای سایت
نام کاربری :
رمز عبور :

آمار سایت
» آمار کاربران
» افراد آنلاین : 1
» اعضای آنلاین : 0
» تعداد اعضا : 19

» عضو شوید
» ارسال کلمه عبور


» آمار مطالب
» کل مطالب : 74

» آمار بازدید
» بازدید امروز : 32 نفر
» باردید دیروز : 85 نفر
» ورودی امروز گوگل : 0
» ورودی گوگل دیروز : 0
» بازدید هفته : 117 نفر
» بازدید ماه : 2,490 نفر
» بازدید سال : 46,714 نفر
» بازدید کلی : 215,117 نفر
» تاریخ : سه شنبه 28 آبان 1398
مرور گر پیشنهادی ما
google-chrome google-chrome
رمزینه
مطالب اخیر وبگاه
مطالب اخیر انجمن

دستگاه چیست ؟
در قدیم به مجموعه فواصلی که به صورت خاص قرار می گرفت تا روند آواز های سنتی به وجود آید ( مقام ) گفته می شد که بعد ها واژه دستگاه را جانشین واژه مقام نمودند.
در حقیقت اگر کل مجموعه تارهای صوتی به اضافه کل فضای دهان که به نوعی در شکل گیری صوت نقش دارند را به عنوان یک ماشین تولید صوت در تنظیم بگیریم در صورتی می توانیم به طور کامل از این ماشین تولید صوت خدادادی استفاده کنیم که آگاهی کاملی نسبت به دستگاه و ردیف های آوازی داشته باشیم.
در حال حاضر طبقه بندی دستگاه ( چه در مداحی ، چه در آواز ) به شرح و ترتیب زیر می باشد
1 . راست و پنجگاه
2 . ماهور
3 . شور ( دوگاه )
4 . سه گاه
5 . چهارگاه
6 . همایون
7 . نوا


آواز يعني چه ؟
به نغمه ، سرود يا آهنگ موزون که به صورت زير و بم و بر اساس قواعدي خاص از گلوي انسان توليد مي شوند آواز مي گويند . اين آواز ها از نظر تئوري موسيقي آواز اصيل ايراني در حاضر، به نام زير مشهور مي باشد.
1 . آواز بيات ترک
2 . آواز ابوعطا
3 . آواز افشاري
4 . آواز دشتي
که اين 4 آواز مجموعه دستگاه شور مي باشند.
5 . آواز بيات اصفهان که مشتق شده از دستگاه همايون


گوشه يا تکيه چيست ؟
بهش هاي کوچک تشکيل دهنده دستگاه ها و آواز ها را گوشه مي گويند . اين اصلاح از زمان مرسوم شدن تعزيه و تعزيه خواني در ايران در بين اصطلاحات آوازي وارد شده است.
در تعزيه ها داستان هاي کوتاهي وجود داشت که چون گوشه هايي از احوالات شخصيت هاي تاريخي را نشان مي داد به آن نمايشنامه ها گوشه اطلاق مي شد.اطلاح از حالات مختلف و تسلط بر گوشه ها براي يک ذاکر يا خواننده که قصد اجراي برنامه هاي زيبا و متنوع در سطوح بالا را دارد الزامي است و يکي از عوامل موفقيت يک مداح آگاهي و تسلط بر دستگاه ها و گوشه هاي آن مي باشد.
تجربه هاي به دست آمده در کلاس هاي مختلف حاکي از اعجاز دستگاه ها در امر تقويت صوت و زيبا سازي لحن يک مداح ، خواننده و حتي قاري قرآن مي باشد.


غنه به چه معنا مي باشد؟
در موارد زيادي يک مداح از فضاي داخل بيني جهت اداي آواز استفاده مي کند که اصطلاحا مي گويند از غنه مي خواند . آوازي که به صورت غنه خوانده مي شود از شفافيت خاص خود برخوردار نيست و باعث مبهم و نا مفعوم بودن اشعار براي شنونده مي شود که متاسفانه اکثر مداحان تازه کار جهت سهولت کار خود را از غنه مي خوانند که اين کار در دراز مدت باعث از دست دادن لطافت صوت ، تضعيف صدا و در نهايت باعث کم شدن تسلط مداح بر صداي خود مي باشد.


گام صدا چيست ؟
گام واژه اي فرانسوي مي باشد که در قاعده موسيقي ما هنگامي که هشت صدا ( نت ) که همنام نباشد  ( دو   ر  مي  فا   سل   لا  سي   دو ) به ترتيب معيني دنبال همديگر قرار بگيرند به طوري که صداي نت هشتمي تکرار اولي باشد ( منتها فرکانس هشتم دو برابر نت اول است ) يک گاه تشکيل مي گردد.
اين هشت صدا به ترتيب از شروع تا خاتمه از لحاظ فرکانس از حالت بم به زير مي رسند. براي مداحان قبل از تسلط به آواز و اجراي گوشه ها ، تسلط بر گاه هاي مختلف دستگاه ها بسيار ضروري است چرا که از اين طريق قدرت اجرايي وي صد چندان خواهد شد.


درجه يعني چه ؟
اگر از ياد نبرده باشيم در واژه گام گفتيم که يک گاه از هشت صدا يا نت تشکيل شده است که هر کي از صداهاي تشکيل دهنده گام را درجه مي گويند . يک مداح اگر بر گام ها و درجات آن تسلط کافي داشته باشد قدرت بسيار بالايي در تغيير سريع سبک ها و لحن صدا و ارائه برنامه هاي صوتي مبتکرانه پيدا خواهد کرد.
همچنين در مواقهي که به علل مختلف ( خستگي ، سرما خوردگي و ... ) توان اوج خواني را از او گرفته شد و از نظر گستره صدا محدودتر شد ، شخص مي تواند دقيقا با نصف کردن فرکانس صوت خود بدون فشار آوردن به تار هاي صوتي برنامه خود را به نحو مطلوبي ارائه کند.


رديف خواني چيست ؟
در عرف مداحي و آواز هنگاهي که گوشه ها به صورت منطقي و با ترتيب خاصي به دنبال يکديگر قرار گيرند به اين ترتيب رديف خواني گفته مي شود.
يک مداح موفق مداحي است که بتواند بدون خارج شدن از دستگاه يا آواز و با استفاده از قاعده رديف خواني و با کمک گرفتن از گوشه هاي اصلي ، کل برنامه خود را از باء بسم الله تا صلوات و با استمداد از عنايات حضرت مهدي (عج) و با صداي خدادادي خويش ( بدون هيچ گونه تقليد کورکورانه ) اجرا کند.


گستره چيست ؟
فاصله بالاترين و پايين ترين حد از صداي انسان از نظر زير و بم را گستره مي نامند به عبارت ديگر اندازه صداي هر کس از نقطه نظر اوج بودن يا بم بودن متفاوت است و هر شخص مي تواند تا نتي خاص اوج يا بم بخواند و از آن حد به بعد براي وي توليد مشکل خواهد کرد. در طبقه بندي نوعيت صدا آن را به دسته هاي مختلف دسته مي کنند.
الف - تنور : شخص صاحب صدايي قوي و داراي اوج مي باشد.
ب - باريتون : صداي شخص متوسط و نسبتا بم مي باشد.
ج - باس : صداي خيلي بم
قابل توضيح که مطالب فوق از نظر علمي و هنري به طول معتبر به اثبات رسيده است و حتي گستره صداي انسان بر اساس نت هاي موسيقي قابل تشخيص مي باشد . ( توسط دستگاه مخصوص به نام دياپازون ) و جالب است بدانيد محدوده صداي هر شخص بين دو فرکانس خاص قرار دارد .
نکته : با توجه به مطالب فوق به جرات مي توان عنوان کرد که در هيچ کجا نمي توان دو نفر را پيدا کرد که از نظر صوتي شبيه به هم باشند و يا بتوانند با تمرين مثل هم بخوانند .
حتي به گفته يکي از اساتيد کساني که از شخص به خصوصي تقليد مي کنند ممکن است بتوانند در سال هاي اول به خوبي مثل شخص مورد نظر اجراي برنامه کنند ولي پس از گذشت يکي دو سال تارهاي صوتي شخص حالت اصلي خود را از دست خواهد داد و ضربه جبران ناپذيري به مداح وارد مي کند که يکي از عواقب تقليد محض از شخص بخصوصي ايجاد پارازيت يا به قول عوام خش خيلي ناموزون و نازيبا در صداي فرد مي باشد.
متاسفانه بسياري از مداحان عزيز خصوصا عزيزان تازه کار بدون توجه به موضوع مهم فوق و با خواندن خارج از گستره صداي خود پس از مدتي صداي زيبا و خدادادي خود را از دست داده و براي توجيه خود آن را به اهل بيت عليهم السلام نسبت داده و يا جملاتي از قبيل ليافت نداشتيم ، توفيق حاصل نشد ، حکمت خدا چنين بود و ... بر زبان جاري مي سازند . در صورتي که اگر شخص در محدوده صداي خود با قاعده خاص اجراي برنامه کند با توجه به تمريه هاي شخصي و روزانه مي تواند رو به روز شاهد پيشرفت خود باشد .
اين نکته هم قابل عنوان است که به هيچ وجه منتظر نباشد بدون هيچ زحمتي به شما عنايتي کنند و يک شنبه شما را به مقصود خويش برسانند.
 

منبع


 


(ما را از نظرات خود بهره مند سازید)

تعداد بازديد : 400
نویسنده : منتظر المهدی در شنبه 06 ارديبهشت 1393 | نظرات()

Web Template By : Samentheme.ir

خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
پیوندهای وبگاه
لوگوی شما